מיתוג חברה

מותג הוא מונח מתחום השיווק המתאר חברה, מוצר, קו מוצרים או שירות.

המונח מותג מתייחס לסך כל העמדות, הרגשות והתפיסות הקיימות אצל הצרכנים בנוגע לחברה ולמוצר.

חשיבות המותג

חשיבותו העיקרית של המותג נעוצה בתהליך המיצוב של המותג וכן על מנת להשיג בידול.
אם הצרכן תופס את המותג כבעל ערך עבורו, הוא יהיה מוכן לשלם עבורו יותר מאשר עבור מתחריו.

לדוגמא – חברת "ליוויס" הצליחה למתג את מכנסי הגינס שלה כמוצר עמיד וחזק לאורך שנים. ואכן לאורך שנים ועד היום, הצרכנים רואים מותג זה כבעל ערך רב יותר מאשר מתחריו הרבים.

המיתוג הוא בעל ערך גם עבור הצרכן. אם המוצר או השירות לא ייעמדו בציפיות הצרכנים, הם לא ישובו לרכוש אותם. לפיכך המותג מבטיח לצרכן, או אמור להבטיח לו, מוצר העומד בציפיותיו.

עם זאת יש להדגיש שלעתים עמדות ורגשות כלפי מותגים אינם נובעים מהבדל אמיתי בינם לבין מתחריהם. כך לדוגמה, צרכנים נוטים להיות נאמנים למותגי מזון ומשקאות מסוימים, למרות שבמבחני טעימה מתברר לעתים קרובות שהם אינם מסוגלים להבדיל בין טעמם לטעם המתחרים.

תהליך המיתוג
תהליך המיתוג (branding) הוא התהליך שבו נוצר מותג חדש. במסגרת תהליך זה מחליטים מה הם ערכי המותג הרצויים (הכנה למיתוג) ואז מפתחים את אותם סממנים ומאפיינים המבטאים אותם (עיצוב חווית המותג).

מיתוג נעשה בדרך-כלל בעת כניסה של מוצר חדש לשוק.

מיתוג הנו תהליך אסטרטגי, מקיף, שיטתי ומתמשך, שמטרתו יצירת ערך תודעתי מוביל ומבודל, המצדיק גביית פרמיה משמעותית מעבר למוצר עצמו, ולמוצרים המתחרים.
המיתוג יוצר סט ערכים, רגשות, תחושות ומחשבות במוחו של קהל המטרה, החודרות ללא הפרעה מבעד ל"רעש" התקשורתי.

זהות מותגית
זהות מותגית (Brand ID) הינה זהות המשקפת מכלול מאפיינים, ומורכבת מהאלמנטים הבאים:
שם
לוגו (סמליל)
מוצרים
עיצוב
סיסמא
חברה מייצרת
ביצועים
אריזות

ניתן להרכיב זהות מותגית סביב מוצר, ארגון או חברה.

מיתוג מחדש (re-branding), הינו תהליך שמטרתו היא לשנות את המותג וערכי המותג של חברה, מוצר, או קו-מוצרים קיים. דוגמה למיתוג מחדש הוא מיתוגה של חברת NIKE שבחרה להוריד את השם NIKE ולמתג את הסמל בלבד.

דוגמה נוספת למיתוג מחדש הינה בנק הפועלים שייצר לוגו חדש בצורת עפיפון, שגרר תגובות שיווקיות שליליות. הלוגו יצר תחושת ריחוף בניגוד לתחושת היציבות לה מצפים צרכנים, כאשר מדובר בבנק מסחרי.

כתוצאה מהתגובות השליליות נעשה מיתוג מחדש של הלוגו, "זנב" העפיפון הוצא מהסמל, ונשארה רק צורת המעויין.