חשיבותו של קוד תיקני בעיצוב אתרים

קוד ה-HTML אינו דבר טריוויאלי. כיום ניתו למצוא מחוללי HTML הניתנים להשגה גם בחינם, אולם כשמשקיעים באתר תקציבים לא מבוטלים, מומלץ לזכור שבסופו של דבר הקוד הוא החומר ממנו בנוי האתר ולאיכות הקוד חלק חשוב בהצלחתו ביצירת חוויית שימוש אופטימאלית שתגרום לגולשים לחזור לאתר.

כיום, במקרים רבים אתרים גדולים עדיין בנויים על בסיס קוד שאינו עומד בסטנדרטים, וכתוצאה מכך נגרם להם נזק רב: הם ננטשים על ידי גולשים בעלי מוגבלויות, גולשים אשר משתמשים בפלטפורמות חדישות אינם יכולים לצפות בהם, התחזוקה שלהם מסובכת ובעתיד הם ידרשו השקעה גדולה בהתאמתם לטכנולוגיות חדשות.

עד לא מזמן, 95% מהגולשים גלשו באמצעות הדפדפן אשר הותקן כברירת מחדל במחשב שלהם. למרבה השמחה, כיום המבחר של אפשרויות הגלישה התרחב במידה ניכרת.

דפדפנים נוספים כגון פיירפוקס, ספארי, כרום ועוד הפכו להיות פופולרים ואחוז המשתמשים בהם הולך וגודל. בנוסף, הגלישה יצאה מתחום חדר העבודה או המשרד. מחשבי כף יד, טלפונים ניידים, קונסולות משחק ואפילו המקרר הביתי הפכו את נושא התצוגה של האתר לנזיל ומאתגר.

קוד איכותי, הבנוי תוך יישום הסטנדרטים, ותוך בדיקה קפדנית ביחס לסביבות שונות, מבטיח שכל הגולשים באתר ייהנו מחוויה זהה ללא תלות היכן הם עושים זאת.

אחד הכלים החשובים להשגת מטרה זו הוא ה-Cascading Style Sheet) CSS) - גליון סגנון שהוא קובץ נפרד המכיל את כל העיצוב של האתר. באמצעותו מתאפשרת בנייה של אתר גמיש שיכול להתאים לצפייה בסביבות שונות משום שניתן להגדיר עיצובים שונים בצורה גורפת.

במקרה הצורך גם ניתן לבטל את השימוש ב-CSS ולצפות באתר ללא עיצוב. חשוב שתהיה הפרדה מלאה בין תוכן האתר (HTML) לבין העיצוב שלו (CSS), כבר מתחילת הבנייה.