אתר Responsive   או אתר מותאם

רבים נוטים לטעות בין המושגים אתר סלולרי (מובייל) ואפליקציה.

אפליקציה הינה תוכנה יעודית, המתוכנתת עבור מכשירים סלולרים. פיתוח אפליקציה דורש משאבים כספיים, פיתוח לכל פלטפורמה בנפרד, העלאה לחנות אפליקציות והכוונת המשתמש להורדת \ קניית האפליקציה.

אתר סלולרי הינו אתר web לכל דבר, המתוכנן לתצוגה על גבי מסכי טלפונים ניידים. יתרונו הגדול הוא ביכולתו להיות מוצג ע"ג כל דפדפן סלולרי, ללא קשר לפלטפורמה ספציפית (אנדרואיד, אפל וכו').

בבנית אתר סלולרי, קיימות שתי גישות עיקריות:

Responsive Design

אתר מותאם


אתר Responsive
גליונות העיצוב באתר (css ) מוגדרים בדרך המאפשרת לזהות את גודל המסך ממנו מופנית הקריאה לאתר. במידה והקריאה לאתר מגיעה מטלפון נייד, גליון העיצוב של האתר משנה את מבנה העמוד בהתאמה לתצוגת מסך קטנה. מבנה עמוד המורכב ממספר עמודות בתצוגת מחשב שולחני, הופך למבנה של עמודה אחת הנגללת כלפי מטה. בנוסף ניתן להגדיר אפשרויות מבנה שונות למצב תצוגה אנכי או אופקי.

באתר Responsive , מערכת לחצני ניווט אופקית, הופכת לאנכית במצב תצוגה סלולרית.

תמונות – על מנת להתאים את גודל התמונות באתר לתצוגה סלולרית, גליון העיצוב באתר מקטין את התמונות בפרופורציה מלאה. התוצאה היא שתצוגת התמונות קטנה ומאבדת את המימד החזותי.

אתר מותאם

בשונה מאתר Responsive, אתר מותאם מתבסס על שלושה מאפיינים.
תקשורת עם האתר
שפת עיצוב
הרגלי גלישה במכשירים סלולרים

תקשורת - התקשורת עם אתר סלולרי מבוססת על נגיעה (Touch), בניגוד לתקשורת עם אתר המוצג ע"ג מחשב שולחן המתבצעת בעזרת פעולות עכבר. מאפיין זה דורש התיחסות עיצובית לממשק המשתמש באתר, מיקום ואופן תצוגת תפריטי ניווט ראשיים ומשניים, וכן לשטח התצוגה המצומצם במסכי טלפונים ניידים.

שפת עיצוב - התפישה בעיצוב אתר מותאם אומרת, שאתר המוצג בטלפון סלולרי אמור "לדבר" בשפה האופיינית למכשירים סלולרים. מערכת לחצני ניווט מבוססת אייקונים גדולים וברורים, תוכנים בגודל גופן קריא וברור וגרפיקה המותאמת לגודל מסכי טלפונים סלולרים.

הרגלי גלישה במכשירים סלולרים – גלישה סלולרית מתבצעת תוך תנועה, בדרך, בהמתנה בתור לשרות כל שהוא, בהפסקת קפה בעבודה, או בכל מצב אחר בו השימוש במחשב שולחני אינו זמין.
במצבים אלו הגולש מחפש מידע זמין מהיר וממוקד. כיוון שמרבית האתרים מכילים מידע רב שאינו חיוני בעת הגלישה בטלפון הסלולרי, האתר המותאם מציג את המידע החיוני לגולש בטלפון סלולרי, אופי המוצר או השרות, שעות פעילות, יצירת קשר טלפוני, דוא"ל ומפת הגעה.

לסיכום, גישת Responsive והאתר המותאם נותנות מענה לאתרים סלולרים, אולם בבחירה בין שתי הגישות יש לקחת בחשבון את אופי האתר, תדירות העידכונים ושימושיות.