עיצוב מימשק משתמש לאתר סלולרי

חשוב לזכור כי הליך התכנון של ממשק משתמש (UI) למכשירים ניידים אינו שונה במהותו מתכנון ממשק משתמש למחשב נייח. כאן וגם כאן התהליך כולו מכוון כלפי המשתמש. התמצאות קלה ונוחה, חלוקה ברורה לנושאים ראשיים ונושאי משנה ויכולת לנווט מכל דף באתר לדף אחר במינימום פעולות.

כיוון שבתחום האתרים הסלולרים, ממשק המשתמש מהווה גורם משמעותי המשפיע על היקף פעילותם של המשתמשים, כדאי לשים לב לשינווים הנדרשים בתכנון ממשק משתמש למכשיר סלולרי.

השינויים נובעים בעיקר מהרגלי המשתמש.

במחשב נייח או נייד, כל פעולות הניווט מתבצעות בהצבעת עכבר ובלחיצה. פונקציות שונות מתבצעות במקשי מקלדת.
תיפעול מכשירים סלולרים ובמקרה זה אתר סלולרי, מתבצע בנגיעה (Touch ). המקלדת הינה ווירטואלית, ובכדי להשלים הקלדת כתובת דוא"ל למשל, יש לעבור בין המקלדות השונות.

נושא זה לכשעצמו מחייב תיכנון כפתורי ניווט בעלי שטח גדול מספיק למגע אצבע, פונקציית גישה לדוא"ל, טלפון וכו', בלחיצה אחת.

גודלם המצומצם של מסכי הטלפונים הסלולרים.
הצגת תפריטים ותפריטי משנה בדרך המקובלת במחשבי שולחן אינה ישימה במכשירים סלולרים. יש לתכנן מערך ניווט מפוצל המציג את הנושאים הראשיים בדף הכניסה לאתר, ונושאי המשנה יוצגו בדפים הפנימיים. כפתור נוסף בולט, יאפשר חזרה לתפריט הראשי בדף הכניסה.

במקום להעמיס על המשתמש תפריטי גלילה ארוכים הנעלמים במעמקי המכשיר, מוטב להתמקד בַעיקר ולתכנן מערך ניווט אינטואיטיבי, נוח, ופשוט לתפעול.

מיגוון גדלים ורזולוציות מסך
מגוון הגדלים, צורות ורזולוציות המסכים, מקשים על תכנון ממשק אחד המתאים בצורה המיטבית למגוון המכשירים.

בנקודה זו חשוב להשתמש ב – "מדמי תצוגה" (emulator) על מנת לבדוק את מערך הניווט בתצוגת מכשירים שונים.

אתר המספק שרות זה - mobilephoneemulator.com

חשוב לזכור, המכשיר הנייד ממלא בעיקר צרכים נקודתיים במצב שבו המכשיר הנייד, הודות לזמינותו, הוא היחיד שיכול לספקם באופן מיידי . ומכאן שתפעול האתר חייב להיות נוח ופשוט.

יצירת חוויית משתמש מוצלחת במכשירים ניידים הינה, ללא ספק, משימה מאתגרת ומורכבת.
בהתמודדות עם אתגרי השימושיות הרבים, חשוב לזכור לכל אורך הדרך עיקרון בסיסי חשוב: קודם כל המשתמש- אחר כך המערכת. תכנון ממוקד-משתמש, מחקר צרכי המשתמשים, והבנה מעמיקה של פרטי האינטראקציה עם המכשיר - אלו הם אבני היסוד לתכנון נכון של ממשק משתמש באתר סלולרי.